Úspěchy studentů

logická olympiáda

Logická olympiáda je soutěž pořádaná Mensou České republiky založená na logických úlohách, jejichž řešení vyžaduje samostatný a kreativní přístup. Nerozhodují zde naučené znalosti, ale schopnost samostatného uvažování a pohotového rozhodování. Logická olympiáda je svým pojetím unikátní soutěží, protože se nejedná o znalostní soutěž, ale o soutěž rozvíjející především schopnost samostatného logického uvažování. Do soutěže se zaregistrovalo rekordních 61 284 soutěžících z 3 014 škol z celé České republiky.

Ze základního kola vždy postupuje v každém kraji 50 nejlepších studentů do krajského kola. Tento neobyčejný úspěch zaznamenal Tomáš Falešník a v krajském kole poté obsadil 3. místo. Nejlepší čtyři řešitelé krajského kola postoupili do finále, které se konalo v Míčovně Pražského hradu. Ve finále zápolilo 65 nejchytřejších soutěžících. Tomáš bojoval ze všech sil a opět obsadil neuvěřitelné 3. místo.

WORDPROCESSING

V pondělí 26. 3. 2018 se tři studenti sušického gymnázia zúčastnili krajského kola  Mistrovsví České republiky v grafických disciplínách, do kterého se kvalifikovali ze školního kola z celkového počtu 51 soutěžících. Všichni soutěžící poměřovali své dovednosti v disciplíně wordprocessing.

Wordprocessing, neboli profesionální zpracování textu, je činnost, při které se s použitím počítače vytvoří a edituje dokument. V soutěži je účastník povinen prokázat schopnosti profesionálního ovládání textového editoru, tj. formátování a předepsaných oprav a úprav. V tomto oboru je požadována nejvyšší míra počítačové gramotnosti.

Reprezentanti bojující v krajském kole museli obstát v konkurenci studentů škol specializujících se na výuku informatiky. Všichni tři zaznamenali neobyčejný úspěch. Martina Houbová obsadila 3. místo, Antonín Šustr 2. místo a Aneta Linzmajerová vybojovala 1. místo. Sušické gymnázium tedy získalo všechny tři medaile. Vítězství je o to sladší, že díky dostatečnému bodovému zisku postoupila do finále Mistrovství České republiky nejen Aneta Linzmajerová, ale i Antonín Šustr.

Anetka a Tonda reprezentovali Plzeňský kraj na finále v Hradci Králové, kterého se zúčastnilo 20 studentů z celé ČR. Anetka obsadila úžasné 8. místo a Tonda jako nejmladší účastník finále vybojoval 15. místo. 

ŘETĚZOVÁ REAKCE

Vítězem celorepublikové přírodovědné soutěže se stal tým "boys and girls" sušického gymnázia pod vedením profesora Radovana Sloupa.

Řetězová reakce -vítězný týmO jakou soutěž šlo? Úkolem středoškolských pětičlenných týmů bylo sestrojit samočinně fungující řetězovou reakci, která by byla na počátku uvedena v život jedním zásahem člověka, aby následně pokračovala jen za pomoci fyzikálních a chemických experimentů. Tým, jehož stroj byl kreativní, efektivní, precizní i teoreticky správně podepřený, uspěl.

V soutěži odborné poroty vyhráli „boys and girls“ z Gymnázia Sušice pod vedením učitele Radovana Sloupa. Výhrou v soutěži studenti ze Sušice neobohatili jen sebe o tablet a MP4 přehrávač, nezanedbatelnou částkou pomohli také své škole, která obdržela účelově vázanou finanční odměnu 50.000 Kč. Prohlédněte si video s unikátní řetězovou reakcí. Fotografie nejdete v naší fotogalerii.

 

Technická olympiáda Plzeňského kraje

Vítězný tým Technické olympiádyTechnická olympiáda Plzeňského kraje je soutěž školních týmů středních škol v řešení tematických okruhů technických problémů stanovených Západočeskou univerzitou v Plzni. Soutěžní týmy musí být tvořeny nejméně dvěma studenty z jedné školy, pomoc jiných subjektů je zakázána.Stretech 2014 Studenti našeho gymnázia jmenovitě Ondřej Uher, Petr Sýkora a Pavel Krulec, zaujali se svým Elektrokolem porotu a prosadili se mezi vítěze této soutěže. Odměny v podobě tabletů a poukázek na nákup elektroniky převzali z rukou hejtmana Plzeňského kraje Václava Šlajse a rektorky Západočeské univerzity v Plzni Ilony Mauritzové. Na Fakultě strojní ČVUT v Praze pak svým unikátním kolem zaujali návštěvníky i na prezentaci prací studentů středních škol Středoškolská technika nazvané StreTech4. Tím reprezentovali výborně nejen sebe, ale i naši školu. Na video z této akce se můžete podívat zde a na fotografie v galerii.

 

Historici ze sušice - mezinárodní úspěchy


Dějepisná soutěž v Chebu
Studenti Andrea Roubová, Hana Stýblová a Petr Sýkora úspěšně reprezentovali naše gymnázium již na XXII. ročníku ( 2013/14) prestižní dějepisné soutěže studentů gymnázií v Chebu, kam se probojovali z více než dvou set padesáti gymnázií ze všech krajů České republiky. O právo utkat se v Chebu se současnými špičkami mladých českých historiků usilovala i některá gymnázia na Slovensku. V silné mezinárodní konkurenci 72 týmů z gymnázií celé ČR a 3 gymnázií ze Slovenska - Bratislavy, Košic a Banské Štiavnice nakonec vybojovali vynikající 11.-12. místo. V průběhu soutěže se ještě setkali s nejvyššími představiteli současné historické Přijetí u hejtmana Plzeňského krajeobce. Dějepisná soutěž v Chebu je největší událostí svého typu u nás. Co se týče středoškolského dějepisu, pro studenty je metou nejvyšší. Jako vítězný tým byli gymnazisté ze Sušice osobně přijati hejtmanem Plzeňského kraje /tisková zpráva/.

Studenti ze Sušice jsou pravidelnými účastníky největší a nejtěžší dějepisné soutěže již od vyhlášení prvního ročníku. vítězné družstvoNechyběli ani na již XXIII. ročníku v Chebu ( 2014/2015). Zde soupeřili se 75 tříčlennými týmy gymnázií z České a Slovenské republiky. Téma pro tento ročník znělo Od vzniku Československa do konce II. republiky. Otázky k danému tematu připravovali prof. PhDr. Jan Rychlík, DrSc., Doc. Mgr. Jaroslav Šebek, PhD., prof. PhDr. Roman Holec, CSc., Mgr. Miroslav Stulák. 

Studenti Andrea Roubová (VI.A), Hana Šebestová (VII.A) a Vojtěch Hlavatý (VI.A) ve finále obsadili 8. místo ( první tým ve výsledkové listině za Plzeňský kraj ). Krajských postupových kol se účastnilo 257 gymnázií. Svůj obrovský úspěch dokázali v obměněném složení zopakovat čtvrtým místem i v letošním roce. Od bronzové příčky je dělil pouhopouhý jediný bod.

 

 

 

Přehledy úspěchů studentů v daném školním roce:
2013 - 2014
2014 - 2015