Erasmus+ na gymnáziu: Studenti navštívili Finsko a Estonsko

Vyvěšeno dne 10.05.2024    Aktualitu zveřejnil:  Martin Ulč

V polovině dubna jsme se já a sedm dalších dobrodruhů z mého ročníku vypravili spolu s našimi dvěma učiteli na expedici do Finska. Z Helsinek jsme se dopravili vlakem do města Lahti, kde nás čekaly postele na tři noci. Druhý den jsme navštívili školu v partnerském městě Vääksy v regionu Asikkala, kde jsme finským studentům přednášeli o Sušici a České republice.

Třetí den jsme strávili celý v Lahti, ve kterém se uskutečnily IX. zimní olympijské hry.

V sobotu jsme vyrazili do hlavního města Estonska, Tallinnu. Vyrazili jsme opět brzy ráno do Helsinek, kde jsme nastoupili na trajekt, a na dvě hodiny se z nás stali mořeplavci. Následující den jsme měli naplánovanou prohlídku města, které nás zaujalo svou bohatou historií. Navštívili jsme Chrám svatého Alexandra Něvského, hradby města, sídlo parlamentu, kasemata a Muzeum zakázaných knih.

V pondělí jsme se vrátili do Helsinek, kde jsme si udělali prohlídku večerního města. Viděli jsme pravoslavný Uspenský chrám a Evangelickou katedrálu. Město nás zaujalo svou monumentální uhlazenou architekturou a svým skandinávským pořádkem.

Předposlední den začalo hustě sněžit, a tak jsme se nezdržovali moc venku a navštívili jsme Mořský svět, Zoologický ústav, luteránský kostel Temppeliaukio vytesaný do žulové skály a architektonicky pozoruhodnou Kapli ticha.

Celý výlet hodnotíme všichni velice pozitivně, navázali jsme nová přátelství, s finskými studenty jsme stále v kontaktu a doufáme, že někdy opět spatříme Zemi tisíců jezer.

Vojtěch Suk, 3. ročník čtyřletého studia